Aktualności

Szanowni Państwo!
Po raz trzeci w kościołach chorzowskich parafii odbędzie się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Ideą, która mu przyświeca jest przedstawienie muzyki organowej w połączeniu z występami solistów. Stąd jego nazwa – ORGANY PLUS, która jest odwołaniem do współbrzmienia organów oraz innych instrumentów i wokalistów.
Nawiązuje także do próby zaprezentowania muzyki organowej w innej odsłonie, nie tylko tej kojarzonej z ich funkcją liturgiczną. Dla gości festiwalu będzie to również doskonała okazja do zapoznania się z potencjałem chorzowskiego instrumentarium.
Do miejsc, w których odbywały się dwie pierwsze edycje festiwalu tj. kościołów św. Jadwigi, św. Floriana i kościoła im. Marcina Lutra w tym roku dołączają dwie kolejne świątynie: kościół św. Ducha oraz kościół św. Józefa, w którym po raz pierwszy w trakcie koncertu zabrzmią wyremontowane organy.  Zostały one zbudowane w 1907 roku przez firmę Martin Binder i syn. Na nich to odbędzie się koncert inaugurujący festiwal, który wykonają Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran oraz organista Julian Gembalski. Artyści cieszą się wielkim uznaniem polskiej i zagranicznej publiczności.
Drugi koncert wykona włoska organistka i dyrygentka Elena Sartori – artystka o szerokich zainteresowaniach nie tylko literaturą organową. Jako uznana dyrygentka posiada w swoim repertuarze wiele dzieł epoki baroku i klasycyzmu.
Na kolejnym koncercie wystąpią polscy artyści mieszkający w Wiedniu: Marek Kudlicki – organista i dyrygent, którego podróże koncertowe prowadzą przez wszystkie kontynenty świata oraz skrzypaczka Chanelle Bednarczyk, która pomimo swego młodego wieku posiada wiele sukcesów w swoim dorobku.
Podczas czwartego koncertu usłyszą Państwo ukraińską organistkę młodego pokolenia Viktorię Koshubę oraz duet gitarowo-akordeonowy w osobach Marka Nosala i Marka Andryska. Artyści należą do grona znakomitych muzyków prowadzących działalność artystyczną i pedagogiczną.
W trakcie koncertu finałowego zabrzmią tradycyjnie organy, a także orkiestra dęta Polish Wind Ensamble. Doskonałe aranżacje oraz zespół składający się ze świetnych muzyków sprawia, że koncerty tej orkiestry cieszą się niezwykłym powodzeniem.

Zapraszam serdecznie wszystkich, którzy poszukują artystycznych przeżyć do wzięcia udziału w naszym festiwalu pełnym wyjątkowych osobowości.

Pozostaje mi zatem życzyć Państwu niezapomnianych, muzycznych wrażeń, które na długo pozostaną w Państwa pamięci.

Wacław Golonka
Kierownik artystyczny